Čaje z Japonska
Bancha - Banča - Základní sorta zeleného čaje z letní sklizně, doporučuje se popíjet po jídle, podporuje trávení. Velké, volně svinuté listy vydávají lehce nasládlou, bylinnou vůni. Barva nápoje je žlutozelená. Chuť plná, travnatá, hořkosladká.
Hojicha - Hodžiča - pražená Banča. Čaj, který si Japonci oblíbili hlavně k jídlu, ke kterému se výborně hodí. Hnědé lístky s velkým množstvím stonků dávají okrový nápoj oříškové, mírně kouřové chuti.
Kukicha - Kukiča - Slabý, nicméně velice chutný čaj složený ze zlomků listů a jemných, lehce nažloutlých stonků. Vzniká při třídění základních nebo vyšších tříd čajů typu Senča. Má příjemnou, typicky japonskou chuť. Díky malému obsahu tříslovin a kofeinu je vhodný pro večerní popíjení i pro děti.
Genmaicha - Genmaiča - Tento čaj se vyrábí smícháním čaje banča s praženou rýží. Zrnka pražené rýže dodávají nápoji výrazný, mírně ořechový a nahořklý tón.
Sencha - Senča - Pěstuje se na mnoha plantážích v Japonsku. Lístky mají smaragdově zelenou barvu ve tvaru plochých jehliček, se svěží, lehce trávovou vůní. Světle zelený až žlutozelený nápoj jemné květinové vůně, má jen lehce svíravou chuť, která později sládne na jazyku.
Tamaryokucha - Tamaryjokuča - Zakroucený zelený čaj - Kombinací vlastností japonského čajovníku a čínské zpracovatelské techniky (přerušení oxidace nad horkou pánví a následné svinutí lístků) vzniká vysoce kvalitní čaj, srovnatelný s nejlepšími čaji z Japonska a Číny. Díky japonskému čajovníku má tmavě zelenou barvu nefritu a jemnou trávovou chuť, která je ale díky čínské metodě zpracování hebká, s vůní ušlechtilých dřev. Vyrábí se hlavně na severním Kjúšú.
Tamacha - Tamača - Jedná se velmi zajímavý, na pánvi zpracovaný čaj, jehož drobné mladé lístky a tipsy jsou srolovány do drobných kuliček, které se při louhování velmi pomalu rozvíjejí a vydávají příjemné, svěží aroma.
Kabuse - Čajovníky, ze kterých pochází lístky na výrobu tohoto čaje, byli před sklizní na dvacet dnů zastíněny, čímž se docílilo jemnější chuti a bohatšího aroma. Čaj má stejnoměrné, tmavě zelené lístky jehličkovitého tvaru, které nám po zalití dávají nálev světlezelené barvy s bohatou, svěží, delikátní, jemně trávovitou chutí a velmi příjemným, zeleně ovocným dozvukem. Tyto čaje jsou též známé jako Gjokuro nového věku.
Gjokuro - Gyokuro - Drahocenná rosa - nejvyšší třída japonského čaje, k jeho výrobě se používají pouze lístky z prvního jarního sběru. Čajovníky jsou dva až tři týdny zastíněny bambusovými rohožemi nebo speciální fólií. To způsobí, že se v lístcích vytvoří více chlorofylu a méně tříslovin. Čaj má díky tomu zářivě smaragdovou zelenou barvu a je méně trpký. Je hustý a příjemně sladký, s opojnou, hořkosladkou dochutí. Nejlepší čaje jsou ze starých plantáží blízko města Udži.
Matcha - Mačča - čajový prášek z plně stíněných čajovníků, používaný při čajovém obřadu. V čajovně vám tento čaj umícháme přímo u stolečku za použití Časenu (bambusové čajové metličky) do Čawanu (misky na čaj), bambusové lžičky Čašaku a se speciálním ubrouskem Čakin. Čajová obsluha si vyhrazuje odmítnutí této objednávky, pokud bude více objednávek před vámi. Šlehaný čaj by se neměl dělat ve spěchu a i vychutnání tohoto nápoje by pro vás nebylo takovým zážitkem, jako když se připraví pečlivě.